Dzieje się

Listopad 12, 2009

…dużo.

Przedwczoraj swoją premierę miało Modern Warfare 2 i tak, jak spodziewali się analitycy, pobity został rekord sprzedaży (kto chce, ten znajdzie konkretne liczby bez problemu, w każdym razie GTA IV jest daleko w tyle). Ja sam nie posiadam ‚dużej’ konsoli, ani peceta, który tę grę by uciągnął, więc wstrzymuję się od opinii na jej temat. Za to muszę powiedzieć, że Loco Roco jest genialne.

Z rzeczy typowo gamedevowych, najważniejszą informacją w ostatnim czasie było udostępnienie dwóch silników za darmo. Najpierw uderzyli autorzy Unity, którzy razem z przyrostkiem ‚indie’ w nazwie silnika, obcięli też jego cenę. Później było jeszcze lepiej – Epic pozwolił każdemu z nas na sprawdzenie się w tworzeniu przy użyciu jednego z najbardziej rozwiniętych engine’ów. Unreal Development Kit to wersja UE3 bez źródeł, ale zawierająca wszystkie pozostałe elementy potrzebne do stworzenia porządnej gry. Oczywiście nie wszystko jest tak piękne – licencja określa dokładnie opłaty licencyjne i ‚royalities’ zależnie od warunków korzystania z silnika, ale fakt jest taki, że każdy może go chociaż przetestować.

Cieszę się, że żyję w tych czasach. Wszystko mam za darmo. Konto na Gmailu, hosting bloga, czy wszelkie narzędzia potrzebne do tworzenia (FlashDevelop, Visual Studio z MSDN AA lub w wersji Express), teraz nawet giganci branży widzą cel w oddaniu swoich technologii do ogółu. Epic dał nam technologię wartą setki tysięcy dolarów, ale jednocześnie szkoli sobie armię developerów wiedzących, jak wykorzystać ich technologię. Jeśli nie wiedzieliście do tej pory, czym warto się zająć, aby wzbogacić się o atrakcyjny wpis w portfolio, to właśnie otrzymaliście rozwiązanie problemu. Za darmo.I wszyscy są zadowoleni.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: